Alex (leftof_thedial) wrote in craftgrrl,
Alex
leftof_thedial
craftgrrl

aww... nuts!

Long time lurker...

I'm planning on making and selling home made nut butters (food is crafty, right?) in pretty decorated containers. I'll be doing this locally because shipping food is risky and it's just for fun/money on the side.

I know that grocery store nut butters can cost anywhere between 6-13 dollars in Montreal which is why I've started to make my own... I was wondering how much I should ask for an 8-10 ounce jar of nut butter? I'd adjust prices according to expense of the nut (like hazelnut butter would be more expensive than plain ol' peanut butter).

Also, I've never sold anything I've made before... Any tips or suggestions?

I know we can't make selling posts, but I'm not selling anything... I just want to make sure I'm not venturing into this blindly and then I'm knee-deep in nut butter and trying to eat jars and jars of it because I couldn't sell any. Is this even a project worth taking on?

I'd really appreciate all the help I can get.
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

    Your IP address will be recorded 

  • 11 comments